O autorze
Człowiek z Krosna.

Studiował Filozofie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kolekcjoner książek, miłośnik filmu i geek internetowy. Obecnie projekt manager w agencji specjalizującej się w kampaniach marketingowych na blogach - Szeri Szeri.

Bloger, scenariopisarz, copywriter.
Specjalizuję się w dziedzinie Social Mediów, blogosfery, marketingu, gastronomii, filmu, filozofii.

Uzalezniony od kawy, Facebooka i Lagavulina.

BLOG
www.wojciechkardys.pl

FACEBOOK
https://www.facebook.com/wojciech.kardys

TWITTER
https://twitter.com/WojciechKardys

ABOUT.ME
http://about.me/wojciechkardys

NAPISZ DO MNIE
wojtek.kardys@gmail.com

Kod Quentina Tarantino

http://images5.fanpop.com
Django bije rekordy popularności, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ma szanse nawet na Oscara (dla genialnego Christophera Waltza). Ten wpis jednak nie będzie dotyczył tego filmu, tylko pewnego uniwersum odkrytego przez internautów. Na potrzeby tego tekstu nazwę to uniwersum - kodem Quentina Tarantino. Kod/uniwersum powstał dzięki spostrzegawczym internautom z serwisu reddit oraz 4chan – moje główne źródła informacji.

**** WPIS ZAWIERA SPOILERY ****

Tarantino to enfant terrible amerykańskiego kina. Facet w wieku 16 lat rzucił szkołę, mimo to ''amerykańscy naukowcy'' potwierdzili, że dysponuje IQ rzędu 160 punktów. Przez 5 lat pracował w wypożyczalni kaset video. To właśnie tam poznał swojego kumpla, z którym napisał scenariusz znany pod nazwą Open Road. Sprzedał go Olivierowi Stone'owi, by mieć pieniądze na realizację Reservoir Dogs. Stone podzielił go (oryginalny scenariusz miał ponoć 500 stron!) i z pierwszej części nakręcił, znienawidzone przez samego Tarantino, Natural Born Killers, zaś druga część scenariusza wykorzystał (True Romance) nieżyjący już Tony Scott, brat słynniejszego Ridleya.

To tyle w formie wstępu, czas na rozpracowywanie jego filmów. Pamiętajcie, prawdopodobnie są to wymysły 4chanowców, jednakże gdy zbierzemy wszystkie elementy, to układa się nam pewna, ciekawa całość.

W Natural... głównymi bohaterami są mordercy Mickey i Mallory Knox, których ściga bezwzględny policjant Jack Scagnetti. A czego się dowiadujemy w Reservoir..., gdy Vic Vega idzie do Joego Cabote podziękować za paczki więzienne:Jack Scagnetti z Natural… miał brata Seymoura (co potwierdził sam Tarantino), kuratora Vica Vegi (Mr. Blond) i tak, Vic Vega to brat Vincenta Vegi z Pulpa. Podobno Quentin chciał stworzyć film o braciach Vega. Niestety plan spalił na panewce:Następna sprawa. Reservoir... to film o rzezimieszkach chcących obrabować sklep jubilerski, co poniekąd im się udaje. Ciekawy jest koniec, gdy Mr. Pink ucieka z czarną walizką wypchaną diamentami. Pamiętacie, po co (w Pulp Fiction) Jules i Vincent przyjechali do studenciaków na początku filmu? Dokładnie:Stąd poświata na twarzy Travolty. Oczywiście, są inne teorie mówiące, że w walizce znajduje się dusza Wallace (stąd szyfr 666), jednakże zostańmy przy wersji pierwszej.

Wracamy do Reservior Dogs. Mr White (Keitel) jest dawnym znajomym Joe Cabota, którego poznał, gdy pracował ze swoją partnerką Alabamą. Pamiętacie dziewczynę poznaną przez Clarenca w kinie z True Romance? Też miała na imię Alabama. Przypadek? Nie sądzę.


Pulp Fiction ponownie. Butch (Bruce Willis) ucieka po wygranej walce bokserskiej przez okno i łapie taksówkę. Samochód prowadzi Kolumbijka Esmeralda pytająca go, jak to jest kogoś zabić. Internauci dopatrują się tu ciekawej analogii, otóż Esmeralda to tak naprawdę Gabriele, główna bohaterka filmu Curdled. W filmie tym, (do którego scenariusz pisał również Tarantino) dziewczyna była zafascynowa tak bardzo mordercami, że przyjęła się do pracy jako ''czyściciel'' miejsc zbrodni. Pod koniec, (świetna scena danse macabre) Gabriele zabija morderce nazwanego na potrzeby filmu - The Blue Blood Killer. Bojąc się więzienia (deportacji?) ucieka, zmienia imię na Esmeralda i zaczyna jeździć taksówką co by pasowało do zafascynowanej śmiercią taksówkarki z Pulp Fiction.Idziemy w stronę Kill Billa. Clarence z True... to tak naprawdę alter ego Tarantino. Dlaczego? Oczywista oczywistość – uzależniony od komiksów i filmów kung – fu klasy B głównie z aktorem Sonny Chibo, który został przez Tarantino zatrudniony do Kill Billa jako Hattori Hanzo, mistrz samurajskich mieczy:To co jednak wymyślili 4chanowscy po filmie Inglourious Basterds przeszło wszelkie moje oczekiwania, otóż: wszystkie filmy Tarantnino dzieją się w alternatywnym świecie, totalnie innym od naszego.

W przekonaniu tym utwierdzają nas właśnie Inglourious.... Jednym z bohaterów tego filmu jest Donny Donowitz aka bear-jude (niedźwiedzio-żyd), który jest ojcem Lee Donowitza, producenta filmowego z True Romance. Co to oznacza? A to, że w tym świecie druga wojna światowa została zakończana dzięki żydowskim komandosom, którzy zabili Hitlera i jego kumpli z karabinu maszynowego w płonącym kinie. Dlatego we wszystkich filmach Tarantino bohaterowie zawsze skupiają się na popkulturze, w końcu sam Hitler ginie w kinie. Powoduje to również niewrażliwość na morderstwa i śmierć.

Dlatego Butch zabija z zimną krwią dwie czy trzy osoby mimo, że wcześniej tego nigdy nie zrobił.

Dlatego Mr. White i Mr. Pink mają bardzo pragmatyczne podejście do swojej pracy (mordowania).

Dlatego w tym świecie występują takie osobniki zafascynowane śmiercią jak Gabriele aka Esmeralda.

Co więcej, w tym świecie rozgrywają się wydarzenia z Inglourious Basterds, Pulp Fiction, Reservior Dogs, Curdled, True Romance, zaś Kill Bill i From Dusk Till Dawn to filmy wyprodukowane przez Lee Donowitza, który był w końcu bardzo bogatym producentem filmowym. Filmy w filmach. Swoista incepcja. Ten motyw by tłumaczył papierosy Red Apple, które palą wszyscy bohaterowi filmów Quentina oraz Umę Thurman. W Pulpie... dowiadujemy się, że grała w pilocie (bez sukcesów).Ten film to Kill Bill. Dodatkowym argumentem jest to, że zarówno Mia jak i The Bride specjalizują się w nożach (rozmowa Vincenta z Mią oraz początkowa walka w Kill Billu).

Uhh.

Tyle. Trochę to wszystko zagmatwane i czasami naciągane, jednakże tak właśnie wygląda ten cały kod czy też uniwersum Quentina Tarantino. Pokusiłem się nawet o napisanie krótkiego scenariusza na podstawie tych informacji. Jeżeli ktoś jest chętny do nakręcenia krótkiej etiudy, to niech do mnie napisze. :)

PS Co z filmem Jackie Brown? Niestety, powstał na podstawie powieści Elmore’a Leonarda, więc nie wchodzi w uniwersum Tarantino. :)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...